Kolodvorska cesta 3
6230 Postojna
CultHeRit je pobuda 13 kulturno-varstvenih institucij in njihovih združenj iz osmih držav regije Donave, ki so se združile z namenom iskanja in preizkušanja rešitev za beg možganov mladih talentov in strokovnjakov s področja kulturne dediščine (KD). Ta pojav se kaže na sektorski ravni (iz kulturne dediščine v bolj donosne sektorje) in na teritorialni ravni (z vzhoda proti zahodu). Da bi ta trend obrnili, si multidisciplinarno partnerstvo iz regije prizadeva spodbuditi pozitivne spremembe trenutnih praks zaposlovanja v institucijah kulturne dediščine in muzejih (KDIM) v regiji. Z večjo dostopnostjo sektorja za mlade strokovnjake projekt prispeva k upočasnitvi in obratu migracije visoko izobraženih mladih ljudi ter ohranjanju usposobljene delovne sile v KDIM, hkrati pa povečuje raznolikost zaposlenih v sektorju. CultHeRit si na koncu prizadeva zagotoviti, da sektor postane in ostane privlačno delovno okolje, ki svojim zaposlenim nudi nagrajujočo kariero in profesionalni razvoj.
Kako bo ekipa projekta #CultHeRit to dosegla?
To bo dosegla z razvijanjem in preizkušanjem možnih rešitev ter njihovim promoviranjem skozi zagovorniške kampanje in dogodke. Najprej pa bo razumela trenutno situacijo z zbiranjem potrebnih informacij in prepoznavanjem obsega težav preko celovite analize. Po obdobju relativne ekonomske stabilnosti, ki je omogočilo cvetenje kulturnega sektorja in prineslo stabilno zaposlitveno situacijo, se je v zadnjih desetletjih stanje hitro poslabšalo. Posledično je privlačnost kariere v sektorju kulturne dediščine upadla, saj v večini primerov delodajalci niso uspeli uvesti inovativnih praks zaposlovanja, ki bi kompenzirale skromne finančne nagrade. Ker ni opredeljene sektoralske kariere in zaposlitvenega modela za zaposlovanje ter integracijo mladih strokovnjakov, univerze morda pripravljajo mlade kandidate, katerih pričakovanja niso usklajena s ponudbo potencialnih delodajalcev. Razpoložljivi modeli oziroma kadrovske prakse iz drugih sektorjev so lahko informativni, vendar na splošno niso uporabni zaradi posebnega pravnega statusa zaposlenih in vrste dela v tem sektorju. Vse to je pripeljalo do neskladij na sektoralskem trgu dela. Nedavne raziskave kažejo, da je "po-Covid zmanjšanje priložnosti izpostavilo že obstoječe ranljivosti, kar je povzročilo, da se celotna generacija mladih kulturnih delavcev bori za iskanje stabilnega zaposlitvenega mesta." Prevladovanje projektno zasnovanih zaposlitev je postalo endemično v sektorju KDIM. V kombinaciji s skromnim plačilom in pomanjkanjem formalizirane karierne poti oziroma možnosti napredovanja za mlade strokovnjake to prispeva k nestabilnosti in negotovosti delovnih mest.
Glavni cilj #projekta
Partnerstvo projekta CultHeRit, sestavljeno iz trinajstih visoko motiviranih institucij, je začelo razvijati skupne rešitve za obrnitev teh procesov, izboljšanje dostopnosti ter ponujanje stabilnih in izpolnjujočih karier v tem sektorju. Prvi koraki vključujejo pridobivanje relevantnih, zanesljivih in primerljivih podatkov, kar je, kot kaže pregled nastajajoče literature in politik, že samo po sebi izziv. Partnerji bodo analizirali dinamiko in trenutne razmere na sektoralskem trgu dela: zaposlitvene prakse, izobraževalno ponudbo ter pričakovanja potencialnih kandidatov. Po diagnosticiranju obsega težav in prepoznavanju področij, kjer je možna izboljšava, bodo partnerji skupaj oblikovali ambiciozen transnacionalni zaposlitveni model. S pomočjo serije pilotnih ukrepov bo deset partnerskih organizacij preizkusilo uporabnost tega idealnega modela v resničnih pogojih, potem ko ga prilagodijo nacionalnim predpisom in lokalnemu okolju.
Kot rezultat bodo partnerji predlagali izvedljivo in široko uporabno rešitev za zaposlovanje, zaposlitve in ohranjanje zaposlenih: model zaposlovanja mladih strokovnjakov, temelječ na podatkih in transnacionalen. Model je edinstven, saj je bil preizkušen v dejanskem delovnem okolju z zaposlitvijo desetih mladih strokovnjakov v desetih organizacijah KDIM-partnerstva. Prav tako predstavlja najvišji standard v tem sektorju v regiji Donave. Hkrati si partnerstvo prizadeva bolje razumeti splošno zaposlitveno situacijo in dostopnost delovnih mest za ranljive skupine v KDIM v sodelujočih državah. Po prepoznavanju ovir za dostop do zaposlitve, s katerimi se soočajo mladi, osebe z invalidnostjo, ljudje na podeželju in ženske, bodo raziskane priložnosti in izvedljive rešitve za izboljšanje dostopa, kot so možnosti, ki jih ponuja delo na daljavo. Vse dejavnosti projekta bodo prispevale k priporočilom za odpravo ovir v Strategiji za izboljšanje dostopnosti delovnih mest in zaposlitvene situacije v sektorju KDIM v regiji Donave. Ta priporočila bodo nato uporabljena za vplivanje na politiko in odločevalce z zagovorniškimi ukrepi. Z analizo neravnotežij na trgu dela ter strateškimi priporočili za dosego bolj raznolikega in vključujočega delovnega okolja ter izboljšanje zaposlovanja mladih in dostopa ranljivih skupin do delovnih mest v tem sektorju projekt povezuje iniciative, ki varujejo sodelovanje in dostop do trga dela za vse ter spodbujajo družbeno mobilnost navzgor.
Partnerji v projektu:
Museum of Applied Arts Budapest, Hungary, vodilni partner
Museum of Applied Arts – Vienna, Austria
Cultural Platform Upper Austria – Linz, Austria
National Institute of Heritage Romania, Bucharest, Romania
National Museum for the History of Transylvania – Cluj Napoca, Romania
Bihor County Employment Agency – Oradea, Romania
Republic Institute for Protection of Cultural Monuments Serbia
Intermunicipal Institute for Protection of Cultural Monuments, Subotica, Serbia
Trade Union of Employees in Cultural Institutions, Belgrade, Serbia
Museum of Decorative Arts Prague, Czech Republic
Institute for Protection of Cultural-Historical and Natural Heritage of Republic of Srpska – Banja Luka, Bosnia and Herzegovina
Museum of Arts and Crafts, Zagreb, Croatia
Zavod znanje OE Notranjski muzej Postojna