Kolodvorska cesta 3
6230 Postojna
PREDSTAVITEV MIROSLAVA VILHARJA NA SPLETU
Predstavitev Miroslava Vilharja je nastala v sodelovanju med RRA Zeleni kras in Notranjskim muzejem Postojna, zgodovinarjem in kustosom, Tinetom Kalužo ter muzikologom, doc. dr. Alešem Nagodetom. Vilharjeva predstavitev vključuje biografijo, politično, glasbeno in literarno pot, poleg tega pa sta v predstavitev dodana vizualno gradivo in bibiografija. Namen je promocija dostopnosti dediščine Miroslava Vilharja, tako za splošno, kot tudi strokovano javnosti.
Omenjeno gradivo si lahko v slovenskem, italijanskem in angleškem jeziku ogledate NA POVEZAVI.
Aktivnost je bila izvedena znotraj projekta TartinI Bis, Programa Interreg Italija-Slovenija 2021-2024.
Ostali ključni rezultati projekta so bili:
- Dva večja produkcijska glasbeno-literarna dogodka o Vilharju, kjer so sodelovali Jure Počkaj, operni pevec in Zdravko Pleše, violinist, skupaj z njunima ansambloma, scenarist Andrej Rijavec in igralka Marijana Brecelj.
- Oblikovana sta bila tudi dva turistična produkta; Po Vilharjevi poti z vodnikom, ki bo vodnikom omogočal prilagodljivo interpretacijo, ter B2B dogodek z glasbenimi in literarnimi vsebinami, le-ta bo lahko obogatil različne prireditve in srečanja.
- Dodatno je nastala strategija čezmejnega kulturnega turizma s poudarkom na klasični glasbi. Dokument zajema območje Primorsko-notranjske in Obalno-kraške regije ter Furlanije-Julijske krajine in Benetk.
Poleg že omenjenih rezultatov projekta so pomembne še naslednje aktivnosti:
- vzpostaviev Čezmejnega mladinskega orkestra Tartini,
- nadgradnja spletne strani Discover Tartini,
- števili glasbeni dogodki in delavnice za različne javnosti ter
- širitev Tartinijeve poti.
Poudarek strategije je na inovativnih pristopih k interpretaciji kulturne dediščine, ki povezujejo zgodovino, glasbo in sodobne turistične pristope.
Ključna cilja projekta TARTINI BIS sta bila ohranjanje, raziskovanje in valorizacija glasbene kulturne dediščine in trajnostna ponudba kulturnega turizma, pri čemer je Vilharjeva dediščina prepoznana kot pomemben element regijskega kulturnega utripa. Partnerji projekta Tarini Bis: Tržaški glasbeni konservatorij Giuseppeja Tartinija (vodilni partner projekta Tartini Bis), RRA Zeleni kras, Občina Piran, Društvo pripadnikov italijanske narodne skupnosti v Sloveniji – Italijanska skupnost, Fondacija Luigi Bon, Glasbeni konservatorij Benedetta Marcella iz Benetk ter Združenje "Skupnost Italijanov Giuseppe Tartini" Piran.
Notranjski muzej Postojna je v projektu sodeloval kot zunanji izvajalec.